Një burrë i akuzuar për kontrabandë breshkash kuti, u gjet në çorape në Kaliforni

spot_img

Një kinez është akuzuar për kontrabandë breshkash të mbrojtura pasi kafshët e vogla të lidhura brenda çorapeve u kapën në pako në Kaliforninë Jugore, thanë prokurorët të hënën.

Sai Keung Tin, 53 vjeç, u padit të premten për katër akuza për eksport të mallrave në kundërshtim me ligjin, tregojnë të dhënat.

Breshkat e kutive lindore, të mbajtura brenda çorape për t’i mbajtur ato të mos bëjnë zhurmë, u gjetën vitin e kaluar në katër pako në një postë në SHBA në Torrance, të cilat i drejtoheshin shtëpisë së Tin, Zyra e Prokurorit të SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë. thuhet në një deklaratë.

Breshkat, të cilat rriten në rreth 6 inç, mund të jetojnë rreth 100 vjet dhe mund të kenë modele shumëngjyrëshe të guaskës, tha zyra.

Breshka e kutisë lindore mbrohet përmes një konvente ndërkombëtare, Konventës për tregtinë ndërkombëtare të specieve të rrezikuara të florës dhe faunës së egër, si dhe nga ligji federal.

Konventa ndërkombëtare, anëtare e së cilës është Kina, u ratifikua në vitin 1975.

kontrolli i mbrojtjes së kafshëve
Breshka të mbrojtura kontrabandë të fshehura në çorape.Departamenti Amerikan i Drejtësisë

Kallaji akuzohet në lidhje me 40 breshka të gjetura në katër pako të përgjuara në objektin e postës Torrance në qershor 2023, një agjent special i Shërbimit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA-së shkroi në një deklaratë nën betim të paraqitur me kallëzimin penal.

Njëra nga breshkat ishte e ngordhur, por pjesa tjetër ishte gjallë. Breshkat e kontrabanduara mbahen të lidhura me çorape për t’i mbajtur ato të mos bëjnë zhurmë duke lëvizur dhe për të mbrojtur guaskat e tyre, shkroi agjenti në deklaratë.

Tin është i lidhur me Kang Juntao, i cili kontrabandoi të paktën 1,500 breshka nga SHBA në Hong Kong në 2017 dhe 2018, sipas deklaratës. Vlera e breshkave në tregtinë e kafshëve shtëpiake është rreth 2.25 milionë dollarë.

Ndërmjetësuesit për Kang do të dërgonin breshka në adresën e Tin në Hong Kong dhe prej andej ato do të kontrabandoheshin në Kinën kontinentale, thuhet në deklaratë.

Kang u arrestua në Malajzi në vitin 2019 dhe u ekstradua në SHBA, dhe në tetor 2021 u dënua me më shumë se tre vjet burg për pastrim parash, tha Departamenti i Drejtësisë ka thënë. Kang, përmes një rrjeti mbarëkombëtar, kontrabandoi pesë lloje breshkash, duke përfshirë breshkën lindore, tha Departamenti i Drejtësisë.

Edhe pse Kang u arrestua dhe u ndoq penalisht, pakot vazhduan të dërgoheshin në Tin dhe të përgjoheshin në Torrance, shkroi agjenti special i Shërbimit të Peshkut dhe Jetës së Egër në deklaratë.

Tin u arrestua në qytetin e Nju Jorkut më 25 shkurt pasi mbërriti në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy, thanë zyrtarët.

Të dhënat e gjykatës në internet nuk duket se tregojnë një avokat për Tin në lidhje me çështjen e Kalifornisë, i cili mund të fliste në emër të tij të hënën pasdite. Një mbrojtës publik federal u rendit në Nju Jork, por çështja që atëherë është zhvendosur. Ai avokat nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles