Sardele ( açiuge ) të mbushura ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

spot_img

Sardele ( açiuge ) të mbushura ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

Përbërësit

500 gr sardele

150 gr domate të thata

Rigon

Bukë dhe bajame të grira

Vaj ulliri

Përgatitja

1

Marim sardelet dhe i pastrojmë, me ndihmën e gishtave e hapim në ujë të rrjedhëm dhe i heqim kurrizin (me pak kujdes do i hiqni shumë kollaj). I thajmë mirë me letër dhe në mes vendosim domaten e tharë të cilën më parë e kemi prerë me rrjeshta të vogla.

2

Lyejmë tepsinë me vaj ulliri dhe e spërkasim me bukën e përzier me bajame të grira dhe rigon. Vendosim peshkun dhe e spërkasim akoma me bukën e grirë. E fusim në furrë dhe e pjekim për 10 min në furrë me 200 gradë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles