Oriz ( Rizoto ) me mëlçi pule ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Oriz ( Rizoto ) me mëlçi pule ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

300 gr oriz,

200 gr mëlçi,

2 speca jeshile dhe të kuqe,

1 kokërr qepë,

disa domate të vogla,

2 lugë fasule të ziera,

kripë, piper,

një fletë dafinë,

një filxhan verë të bardhë

Përgatitja

1

Orizi ziehet në fillim. Në një tigan hedhim vaj dhe pak gjalp, hedhim qepën dhe mëlçitë i skuqim pak, hedhim specat, domatet dhe fasulet, kripë, piper e dafinën, i skuqim dhe i shuajm me verë,

2

pastaj i hedhim një filxhan kafeje me ujë dhe e ziejm për pak minuta, pastaj hedhim orizin e zier dhe e lemë sa të mos ketë ujë. E heqim nga zjarri dhe e mbulojmë me kapak për disa minuta pastaj e shërbejmë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles