Përbërësit

 • 400 gr luleshtrydhe
 • 100 gr spinaq me gjethe te vogla
 • 50 gr rukola
 • 200 gr djath i bardhe dhie
 • 4 luge vaj ulliri
 • 1/2 lëng limoni
 • stika pishe/arra/bajame/lajthi
 • kripë

Hapat

 1. Lajme dhe thajme shume mire spinaqin dhe rukolen (ose sallaten) dhe i vendosim ne nje tas te madh.
 2. Pastrojme luleshtrydhet, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy ose kater pjese (varet nga madhesia e tyre). Presim ne kubik ose therrmojme me dore edhe djathin e bardhe.
 3. I hedhim te gjithe perberesit tek tasi me spinaqin, shtojme pak kripe, lengun e limonit, vajin e ullirit dhe i perziejme me delikatese.
 4. Ne fund i zbukurojme me frutat e thata ne siperfaqe.