Sallatë me patëllxhanë dhe arra


Përbërësit

  • 1 kg patëllxhanë
  •  3 lugë tahin
  • 3-4 lugë jogurt
  • 1-2 copa hudhër
  • Vaj vegjetal
  • Kripë
  • Qimnon
  • 1 lugë biber i kuq

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Patëllxhanëve i bëni disa vrima dhe i vendosni në furrë për pjekje rreth 10 minuta.

Pas pjekjës 10 minutëshe e lëni pak të ftohet dhe ia merrni brendësinë dhe ia vendosni në një pjatë.

Përmbi ia shtoni 3 lugë tahin, 3 lugë jogurt, hudhër, kripën, erëzat dhe e përziejmë e gjithë glazurën.

Në një tigan derdhni pak vaj dhe arrat i fërgoni aty pastaj ia shtoni biberin e kuq dhe e fërgoni rreth 2 minuta.

Përmbi sallatë e derdhni këtë përzierje të përgatitur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.Source link

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles