Sallam minestrone

spot_img

Sallam minestrone

Shpërndajeni me shumicë këtë supë të trashë perimesh me sallam të përzemërt dhe fasule cannellini, më pas shërbejeni me tostet tona tapenade ciabatta

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri plus ekstra për shi
 • 2 qepët të grira imët
 • 6 karotat të prera përafërsisht
 • 4 selino shkopinj, të prerë përafërsisht në kubikë
 • 4 thelbet e hudhres të prera përafërsisht
 • 8 salsiçe me cilësi të mirë u hoqën lëkurat dhe mishin e sallamit e thyen në copa me madhësi arre
 • 1 lugë gjelle pure domatesh
 • 2 x 400 g kanaçe domate të copëtuara
 • 1 kub lëngu i pulës i shembur
 • 400 gr kanaçe fasule kullohet dhe shpëlahet
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur i artë
 • 1 lugë gjelle uthull verë e kuqe
 • pako e madhe majdanoz të prera përafërsisht
 • Tost tapenade (shih ‘shkon mirë me’), për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni vajin, qepët, karotat, selinon dhe hudhrën në një tenxhere të madhe. Gatuani butësisht në zjarr të ulët për 15 minuta ose derisa të zbuten. Ndërkohë hidhni copat e sallamit në një tigan që nuk ngjit, rrisni zjarrin dhe ziejini për disa minuta që të skuqen. Vendoseni në njërën anë.

 • HAPI 2

  Përzieni purenë e domates përmes perimeve të buta dhe gatuajeni edhe për 1 min. Hidhni në të domatet, 3½ kuti ujë dhe kubin e lëngut. Përziejini dhe ziejini për 10 minuta. Shtoni copat e salsiçes dhe fasulet dhe fshijini për 10 minuta derisa salsiçet të jenë gatuar. I rregullojmë dhe i përziejmë me sheqer, uthull dhe majdanoz. Hidhni me lugë në enë, duke shtuar një bukë të thekur Tapenade (shih ‘shkon mirë me’) për të notuar dhe pak më shumë vaj ulliri, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles