Kungull i pjekur me krem, trumzë & parmixhan

spot_img

Kungull i pjekur me krem, trumzë & parmixhan

Kjo pjatë me pamje mbresëlënëse është një fillestar i mrekullueshëm për një darkë

Përbërësit

 • 1 ½ kg kungull
 • 300 ml tenxhere krem ​​dopio
 • 150 ml qumësht
 • 3 thelbet e hudhres i grimcuar
 • 2 lugë trumzë gjethet
 • 85 g parmixhan i grirë (ose alternativë vegjetariane)

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 150C/130C ventilator/gaz 2. Prisni kapakun e kungullit dhe hiqni farat dhe fijet. Vendosni kungullin në një tepsi. Ndërkohë ngrohim kremin, qumështin, hudhrën dhe pjesën më të madhe të trumzës me erëza të bollshme. Kur të nxehet, hidheni në kungull dhe përzieni 50 gr parmixhan. Vendosni kapakun.

 • HAPI 2

  E pjekim për 1½ orë, e nxjerrim nga furra, më pas e ngremë nxehtësinë në 200C/180C ventilator/gaz 6. Hiqeni kapakun, spërkatni me piper dhe pjesën tjetër të djathit, më pas piqini edhe për 15 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. Shpërndani mbi gjethet e mbetura të trumzës. Lyejeni mishin e kungullit në tas me kremin e djathit dhe shërbejeni me bukë me kore si fillim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles