Kaçka e tymosur

spot_img

Kaçka e tymosur

Kjo supë autentike dhe e lehtë për t’u përgatitur është një trajtim ngrohës në një mbrëmje të ftohtë – shërbejeni me bukë me kore

Përbërësit

 • 450 g merluc i tymosur ose murriz i tymosur (i pangjyrosur)
 • 1 gjethe dafine
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri i lehtë
 • 50 gr gjalpë
 • 2 qepët të grira imët
 • 2 presh të përgjysmuara për së gjati dhe të prera hollë
 • 3 selino shkopinj, të prera hollë
 • misër i ëmbël kokrra nga 1 misër me kalli ose 140 g/5oz misër të ngrirë
 • 900 g patate i qëruar dhe i prerë në kubikë
 • 3 thelbet e hudhres i grimcuar me 1 lugë kripë deti
 • 2 lugë trumzë e freskët e copëtuar ose ½ lugë gjelle trumzë e thatë
 • 600 ml qumësht
 • majdanoz i freskët i grirë për spërkatje

Metoda

 • HAPI 1

  Vendoseni peshkun në një tigan të thellë me gjethe dafine dhe 600 ml/1 litër ujë të valë. Mbulojeni dhe ziejini për 2 minuta. Fikni zjarrin dhe lëreni të qëndrojë i mbuluar për 5 minuta të tjera. Kullojini duke e rezervuar lëngun dhe më pas rriqni peshkun.

 • HAPI 2

  Në një tenxhere të thellë ngrohni vajin dhe gjalpin. Shtoni perimet dhe hudhrat dhe skuqini në zjarr të fortë derisa të fillojnë të zbuten. Hidhni trumzën dhe lëngun e rezervuar të gatimit dhe lërini të vlojnë. Ulni zjarrin dhe ziejini për 10 minuta derisa perimet të jenë zbutur.

 • HAPI 3

  Hidhni gjysmën e supës në një tas dhe grijeni me një pirun ose pure patate. Kthejeni në tigan me qumështin dhe peshkun. Ziejini për 3 minuta, shijoni dhe nëse është e nevojshme, rregulloni. Spërkateni me majdanoz të grirë për ta shërbyer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles