Perbersit:

 •  1 kg spinac
 •  200 ml qumesht
 •  1 veze
 •  1 thelp hudher
 •  1 luge miell
 •  1 luge margarin

Udhezimet:

 1. Spinacin e pastrojme mire dhe presim ne pjese me te medha.
 2. Spinacin e qesim ne ujin e kripur qe vlon per disa minuta,kullojme mire dhe leme te ftohet pak.
 3. Ne nderkohen ne tigan qesim margarine,shtojme hudhren e grire imet,dhe fergojme per 1-2 minuta.
 4. Me pas shtojme miellin,fergojme edhe pak dhe ne kete mase shtojme spinacin e grire,ne te cilin kemi shtuar qumeshtin dhe vezen e tundur.
 5. Tanim shtojme edhe melesa tjera si vegete piper te zi etj sipas shijes.
 6. Te gjitha keto I perzijme mire dhe leme te ziejne per disa minuta derisa te trashet salca.
 7. Kete salce mund ta servojme me cilindo mish te pjekur,patatinave te skucura etj.