Pite me makarona dhe me mish

spot_img

Përbërësit

 • 0,5 kg mish viçi
 • 1 qepë
 • 200 gr gjalpë ose margarinë
 • 3 domate
 • Kripë
 • Piper
 • 0,5 kg makarona
 • 300 gr kaçkavall të grirë
 • 3 vezë
 • 1 filxhan thërrime buke
 • Salcë beshamel
 • Rigon

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi i grirë dhe qepa skuqen në gjalpë, shtohen domatet, kripa, piperi i zi dhe e gjitha kaurdiset 15 minuta.

Gjatë kësaj kohe vlojmë në ujë me kripë makaronat, kullohen dhe u shtohet 2 lugë gjalpë i shkrirë, spërkaten me 2 lugë kaçkavall dhe gjithçka përzihet.

Përzihet edhe 1 vezë e tërë dhe 2 të bardha dhe derdhen mbi makaronat.

Kallëpi për pjekje lyhet me gjalpë, spërkatet me thërrime buke dhe vihen 2/3 e makaronave.

Pastaj spërkatet me kaçkavall dhe derdhet përzierja e mishit të grirë, përsëri spërkatet me kaçkavall dhe vendoset pjesa tjetër e makaronave.

Peta mbulohet me salcën beshamel: në gjalpë skuqen 6 lugë miell dhe me përzierje të vazhdueshme shtrohet qumështi i vluar me 2 të verdhat e rrahura të vezës dhe 2 lugë kaçkavall dhe lihet të vlojë.

Pastaj peta hidhet në gjalpë të shkrirë, spërkatet me kaçkavallin e mbetur dhe piqet për 40 minuta në furrë në temperaturë 220 gradë celsius derisa të skuqet.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles