Përbërësit

 • 500gr mish viçi i grirë
 • 500gr Salce domate
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 1 qepe e madhe
 • 1 karrota mesatare
 • 1 dege selino
 • 1 gotë uji verë e kuqe
 • 2 thelpinj hudhre
 • kripë

Hapat

 1. Si fillim pergatisni perberesit, merni qepen e pastroni nga lekura dhe e prisni ne kubik te vegjel. Merni edhe selinone e lani ne uje te bollshem merni vetem kercellin dhe jo gjethet dhe e prisni si fillim per se gjati gjate gjithe deges dhe me pas terthorazi duke krijuar edhe me keto kubike te vegjel. Merni karroten e pastroni pak lekuren e siperme duke e gervishur me thike dhe me pas e prisni duke formuar kubike te vegjel.
 2. Merni nje tigan te bollshem ose nje tenxhere qe nuk ngjit, shtoni gjysmen e vajit te ullirit dhe e lini te nxehet pake. Nderkohe pastroni dy thelpinjte e hudhres dhe i shtypni me dore deri sa te cahen… i hidhni tek tigani me vaj dhe e lini deri sa ti japin shijen vajit. I menjanoni hudhrat me nje luge dhe i hidhni poshte.
 3. Me pas shtoni tek tenxherja mishin e grire dhe e lini te skuqet mire. Nje sekret eshte te trazoni sa me shume te jete e mundur mishin e grire duke e skuqur pasi vetem ne kete menyre behet i shrifet dhe ndahet mire duke formuar gati kokrriza mishi te njejta… kur mishi te kete mar ngjyre te embel kafe shtoni karrotat dhe me pas selinone dhe vazhdoni te skuqni gjithecka bashke.
 4. Kur te gjithe perbersit te jene skuqur shtoni veren e kuqe dhe trazoni serisht, kur vera te avulloj shtoni salcen e domates dhe e shplani enen e salces me nje gote plote me uje.
 5. Lereni salcen ragu te ziej ne flake te ulet per gati 45 minuta duke trazuar here pas here dhe duke shtaur pak uje nese avullon komplet. Sekreti i salces eshte pikerisht zjerja e ngadalte.
 6. Kur salca te kete avulluar ujin rregulloni me kripe dhe shtoni vajin e ullirit te ngelur dhe trazoni serisht.. e lini akoma 10-15 min ne zjarr te ngadalshem per te perfunduar zjerjen.