Përbërësit

400 gr kungull

60 g spageti

1 litër qumësht

20 gr parmixhan

20 gjalpë

Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Zieni kungullin në ujë të bollshëm me kripë për 8-10 minuta ose derisa të zbutet.

Kullojeni me kujdes dhe shndërrojeni në pure me një robot kuzhine, purën e përfituar e vendosni në një tigan të madh së bashku me qumësht.

Përmbi ia shtoni kripën, makaronat dhe e zieni në zjarr mesatar.

Kur të kenë zierë sa duhet, hidhini parmixhanin, gjalpin dhe trazojeni mirë.

Hidhni supën nëpër pjata të veçanta dhe shërbeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak