Rusia prezanton viza për vendet jomiqësore

spot_img

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov njoftuan të hënën se do të vendosin kufizime vizash për qytetarët e vendeve që renditen si “jomiqësore” nga Rusia.

Duke folur në një takim me partinë politike Rusia e Bashkuar në Moskë, Lavrov tha se dekreti përkatës është duke u përpunuar.

“Ky akt do të sjellë një sërë kufizimesh për hyrjen në territorin e Rusisë”, tha ministri.

Më 7 mars, qeveria ruse publikoi një listë të vendeve që “ndërmarrin veprime jomiqësore kundër Rusisë, kompanive ruse dhe qytetarëve”, duke iu referuar sanksioneve ekonomike të vendosura në mes të luftës Rusi-Ukrainë.

Sipas një dekreti të publikuar në faqen e internetit të qeverisë, lista përfshin Shqipërinë, Andorrën, Australinë, Britaninë e Madhe, duke përfshirë Jersey, Anguilla, Ishujt e Virgjër Britanikë, Gjibraltarin, vendet anëtare të BE-së, Islandën, Kanadanë, Lihtenshtajnin, Mikronezinë, Monakon, Zelandën e Re, Norvegjia, Koreja e Jugut, San Marino, Maqedonia e Veriut, Singapori, SHBA, Tajvani, Ukraina, Mali i Zi, Zvicra dhe Japonia.

SHBA dhe aleatët e saj “drejtpërdrejt” shpallën “një luftë totale hibride” kundër Rusisë, vazhdoi Lavrov.

“Perëndimi nuk e fsheh qëllimin e këtij konfrontimi, të shkatërrojë ekonominë ruse, të minojë stabilitetin e brendshëm politik dhe, në fund të fundit, të dobësojë ndjeshëm Rusinë, të na shtyjë në margjinat e jetës ndërkombëtare”, shtoi ai.

Vendet perëndimore kanë arritur pikën e “banditizmit të drejtpërdrejtë shtetëror”, konfiskimit të pronës private dhe heqjes dorë nga detyrimet në sferën financiare dhe ekonomike, tha gjithashtu Lavrov.

Lufta Rusi-Ukrainë, e cila filloi më 24 shkurt, ka hasur në zemërim ndërkombëtar me BE, SHBA dhe MB, ndër të tjera, duke zbatuar sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.

Të paktën 1,119 civilë janë vrarë në Ukrainë dhe 1,790 janë plagosur, sipas vlerësimeve të OKB-së, me shifrën e vërtetë që dyshohet të jetë shumë më e lartë.

Më shumë se 3.8 milionë ukrainas kanë ikur gjithashtu në vendet fqinje, me miliona të tjerë të zhvendosur brenda vendit, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles