Rrugët e Qëndrueshme të Çiklizmit të Majorkës për 2022

spot_img

Tradita e gjatë e çiklizmit në Majorca plotësohet nga klima e saj e ngrohtë gjatë gjithë vitit dhe peizazhi i saj i larmishëm nga brigjet në male.

Qeveria e ishullit ka lançuar një sërë videosh rreth shtigjeve të çiklizmit në Majorka. Këto janë grupuar në 4 zona të ndryshme; Gjiret e Alcudia dhe Pollença, Calvià Coast, Bays of Cala Millor – Cala Rajada, Palma Beach, dhe promovojnë aspektet e qëndrueshme dhe të shëndetshme të çiklizmit. Lloji i rrugëve, vështirësia dhe pikat me interes kulturor tregohen qartë.

Me rrugë lokale dhe shtigje biçikletash që shtrihen mbi 2,071 kilometra, ekzistojnë gjithsej 16 rrugë të qëndrueshme çiklizmi në dispozicion për çiklistët e etur, qofshin profesionistë apo amatorë. Atletët mund të përdorin gjithashtu infrastrukturën sportive të Majorkës për t’u stërvitur për ngjarjet vjetore të ishullit, nga triathlon Challenge Majorca deri te gara e çiklizmit UCI Track Legends.

Gjiret e Alcudia dhe Pollença

Rruga e parë në zonat Alcudia dhe Pollença, Llogarets del Raiguer, është e përshtatshme për të gjitha aftësitë dhe kalon nëpër monumentet kryesore si Parku Natyror Albufera, muri mesjetar i Alcudia, lumi Ses Fonts Ufanes dhe shpellat e Campanet. Çiklistët mund të shijojnë rrugën për në farin spektakolar Formentor, i vendosur në pikën veriore të ishullit. Rruga për në Ermitas del Raiguer, duke filluar nga zona turistike e Can Picafort, ofron pamje të jashtëzakonshme të ishullit. Për çiklistët më me përvojë, zmadhimi i rrugës ikonë Sa Calobra në zonën veriore të maleve Serra de Tramuntana është një rit kalimi. Është një rrugë shumë e vështirë me shpate të larta e gjarpëruese.

Bregu i Calvià

Rrëshqitja përgjatë bregut të Calvià me biçikletë është një rrugë e rekomanduar për amatorë ose vizitorë që duan të shfrytëzojnë sa më shumë të shohin gjithçka që ofron ishulli, pasi lidh disa nga fshatrat më të vizituar në Majorca si Peguera, Santa Ponça dhe portin. të Andratx. Fenerët e Jugperëndimit drejtohen drejt Sant Elm, i vendosur në ishullin e vogël La Dragonera, i cili është një vizitë thelbësore për entuziastët e natyrës dhe historisë. Itinerari është i përshtatshëm për të gjitha nivelet pasi është kryesisht pjesë e sheshtë bregdetare përmes komunave Palma, Andratx dhe Calvià, me disa kodra të buta. Rruga “Kishat e Poniente” fillon në Palmanova dhe ofron një turne nëpër kishëza dhe kisha të vogla duke përfshirë Gurin e Shenjtë që, sipas traditës, u vizitua nga Mbreti James I gjatë pushtimit të Majorkës.

Gjiret e Cala Millor – Cala Rajada

Rajoni lindor i ishullit ofron qetësi dhe qetësi në një rrugë idilike çiklizmi nëpër qytetet e tij tradicionale, si Manacor, Felanitx dhe Santanyí. Rruga M2 eksploron fenerët e rajonit, duke përfshirë një nga më të vizituarit e ishullit, farin Capdepera. Rruga kthehet në Cala Millor përmes fshatit Mallorcan. Për ata që kërkojnë një sfidë, shkoni në ishull përmes këndvështrimeve në malet Llevant. Këto mund të gjenden nga streha e ecjes në Belén dhe në Sant Salvador Sanctuary, me fundin shpërblyes të udhëtimit në shpellat e famshme Drach në Porto Cristo.

Plazhi Palma

Rruga P1 është më e lehtë nga qyteti i Palma. Çiklistët e të gjitha aftësive mund të zbulojnë Vende me interes kulturor të UNESCO-s gjatë gjithë udhëtimit të tyre, si në qytetin e Pina-s dhe rajonet e Sencelles dhe Santa Eugenia. Vizitorët mund të udhëtojnë gjithashtu përgjatë rrugës së farave të mesditës, e cila i çon ata nëpër peizazhe unike ishullore midis farave të Cap Blanc dhe Cap de ses Salines. Shenjtoret e Sant Honorat, Gràcia dhe Cura janë pika referimi në një shteg për çiklistët më me përvojë, të cilët e përfundojnë udhëtimin e tyre në tregun e famshëm Sineu për një pushim të merituar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles