Rrotullimet e djathit dhe pestos

Rrotullimet e djathit dhe pestos

Këto rrotulla buke të grisura me barishte kanë mocarela dhe domate të thara në diell – perfekte për një piknik ose për t’u zhytur në supë.

Përbërësit

 • 450 g miell i fortë i bukës së bardhë, plus pak për pluhurosje
 • 7 g qeskë maja e tharë me veprim të shpejtë
 • 1 lugë sheqer pluhur i artë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri, plus një shi
 • 150 g pesto të freskët në vaskë
 • 240 g domate gjysmë të thata në vaskë, te kulluara dhe te grira fort
 • 100 gr mocarela e grirë (E grira e gatshme është më e mira për këtë, pasi është më e thatë se e freskët)
 • 50 gr parmixhano (ose alternativë vegjetariane), të grira
 • grusht borziloku gjethet

Metoda

 • HAPI 1

  Kombinoni miellin, majanë, sheqerin dhe 1½ lugë kripë të imët në një tas të madh përzierjeje, ose në tasin e një mikseri tavoline. Matni 300 ml ujë të ngrohtë dhe shtoni afërsisht 280 ml në miell, së bashku me vajin e ullirit dhe filloni të përzieni derisa përbërësit të fillojnë të grumbullohen si një brumë. Nëse brumi duket pak i thatë, shtoni ujin e mbetur. Pasi të jenë bashkuar, gatuajeni për 10 minuta me dorë në sipërfaqen tuaj të punës, ose për 5 minuta me shpejtësi mesatare në një mikser. Brumi është gati kur të ndihet i butë, ilastik dhe elastik. Pastroni tasin, spërkatni me pak vaj, më pas futeni brumin përsëri, duke e kthyer dhe duke lyer anët e tasit me vaj. Mbulojeni me pak film ushqimor të lyer me vaj dhe vendoseni në një vend të ngrohtë që të dyfishohet në madhësi – kjo do të zgjasë 1-3 orë, në varësi të temperaturës.

 • HAPI 2

  Rreshtoni një tepsi me pergamenë. Zbulojeni brumin dhe goditeni disa herë me grusht, duke rrëzuar të gjitha flluskat e ajrit. Hidheni në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe pluhurosni sipër me pak miell, nëse është ngjitëse. Hapeni brumin në një drejtkëndësh, afërsisht 40 x 30 cm. Përhapeni peston mbi brumë, më pas shpërndajeni mbi domatet, të dy djathrat dhe borzilokun. Rrotulloni brumin nga njëra nga anët më të gjata, në një sallam të gjatë.

 • HAPI 3

  Përdorni një thikë të mprehtë për të prerë brumin në 12 pjesë të barabarta. Vendoseni në tepsi, me anën e prerë lart, në një formacion 3 me 4, duke u siguruar që fundi i hapur i secilës rrotullë të jetë i mbështjellë drejt qendrës së renditjes – kjo do të parandalojë që ato të zbërthehen gjatë gatimit. Lini një hapësirë ​​të vogël midis secilës rrotull, pasi ato do të rriten dhe prekni siç vërtetohen. Mbulojeni lirshëm me një film ushqimor të lyer me vaj dhe lëreni të qëndrojë për 30 minuta-1 orë derisa pothuajse të dyfishohet përsëri në madhësi. Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6.

 • HAPI 4

  Zbuloni bukën kur të fryhet. Piqeni në raftin e mesëm në furrë për 35-40 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe qendra të duket e thatë dhe jo e brumit. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për të paktën 10 minuta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,583FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles