Rrotulla buke me panxhar, proshutë dhe çedër

Rrotulla buke me panxhar, proshutë dhe çedër

Këto rrotulla buke fshatare të bëra në shtëpi shërbehen më së miri të ngrohta me një tas supë në avull

Përbërësit

Për brumin e bukës

 • 325 g miell i fortë i bukës së bardhë plus shtesë për pluhurosje
 • 175 g miell thekre
 • 7 g qese ose 1½ lugë maja e tharë me veprim të shpejtë
 • 1 lugë gjelle vaj rapese plus pak ekstra
 • 2 lugë sheqer pluhur i artë
 • 4 rozmarine degëza, gjethe të mbledhura dhe të prera

Për mbushjen

 • 1 lugë gjelle vaj rapese
 • 6 rashers proshutë me vija të copëtuara
 • 140 g çedar i pjekur i grirë
 • 250 g paketoni panxharin e gatuar (jo në uthull), të kulluara dhe të grira- sigurohuni që të përdorni doreza

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë brumin hidhni miellin, majanë, vajin, sheqerin, rozmarinën, 1½ lugë kripë dhe 325 ml ujë të ngrohtë në një tas të madh përzierjeje. Përziejini me një lugë druri, më pas përdorni duart për të bashkuar përzierjen, duke shtuar pak miell shtesë nëse ju duket shumë ngjitëse ose pak ujë shtesë nëse është shumë e thatë. Hidheni në sipërfaqen tuaj të punës dhe gatuajeni brumin për 10 minuta, ose derisa të ndihet i butë dhe elastik.

 • HAPI 2

  Vendoseni brumin në një tas të pastër, të lyer me pak vaj dhe mbulojeni me një film ushqimor të lyer me vaj. Lëreni në një vend të ngrohtë që të ngrihet për 2 orë, ose derisa të dyfishohet në madhësi. Ndërkohë përgatisim mbushjen. Ngrohni vajin në një tigan dhe shtoni proshutën. Gatuani derisa të jetë e freskët, më pas vendoseni në një pjatë të veshur me letër kuzhine që të kullojë dhe të ftohet. Rrini 8 vrimat e një tepsi për kifle me katrorë pergamenë për pjekje ose lyejeni pak me vaj. Le menjane.

 • HAPI 3

  Hidheni brumin nga tasi në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell. Ziejeni për të hequr flluskat e ajrit, më pas rrotullojeni në një drejtkëndësh të madh, afërsisht 35 x 45 cm. Spërkasim gjysmën e djathit mbi sipërfaqe dhe sipër i hedhim copat e proshutës, panxharin dhe më pas djathin e mbetur. Duke filluar nga një nga skajet e gjata, rrokulliset fort buka në një cilindër të gjatë, më pas prerë në 8 pjesë. Vendosni rrotullat e bukës, me anën e prerë lart, në vrimat e kallëpëve të kifleve. Mbulojeni të gjithë tepsinë me një film të lyer me vaj dhe lëreni të ngrihet për 30 minuta ose derisa të dyfishohet në madhësi.

 • HAPI 4

  Ngrohni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Zbuloni rrotullat dhe lyeni me pak vaj shtesë. Piqeni për 30 minuta deri në kafe të artë. Lëreni të ftohet në një raft teli për të paktën 20 minuta, më pas shërbejeni të ngrohtë ose hani brenda 1 dite.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles