Rreziqet e përdorimit të përditshëm të aspirinës mund të tejkalojnë përfitimet tek të moshuarit e shëndetshëm

spot_img

Për të ndihmuar në shmangien e sulmit në zemër dhe goditjes në tru, shumë të moshuar marrin një fëmijë aspirinë çdo ditë. Por për ata që janë të shëndetshëm, një dozë ditore mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Një provë e madhe klinike zbuloi se marrja e aspirinës me dozë të ulët çdo ditë nuk arriti të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrëspaaftësi fizike dhe demenca në burra dhe gra të moshuara të shëndetshme.

Përveç kësaj, përdorimi i rregullt i aspirinës ishte i lidhur me një rrezik të konsiderueshëm të gjakderdhjes, veçanërisht në gastrointestinale traktit dhe trurit.

“Miliona të moshuar të shëndetshëm marrin një aspirinë çdo ditë pa prova të qarta se kjo do të jetë e dobishme,” thotë Basil Eldadah, MD, shef i degës së geriatrikës në Institutin Kombëtar të Plakjes (NIA) në Bethesda, Maryland. “Ky studim na ka treguar se në përgjithësi përfitimet e përdorimit të rregullt të aspirinës nuk i tejkalojnë dëmet e saj.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles