Ora e re e Apple ka veçori të zemrës dhe miratim nga FDA

Seria e re Apple Watch 4 ofron shumë përmirësime që zakonisht presim të shohim në teknologjinë më të fundit – një ekran më i madh, jetëgjatësi më e gjatë e baterisë dhe navigim i përmirësuar. Por kjo orë shton diçka të vogël të papritur: Mund të shpëtojë jetën tuaj ose jetën e dikujt që doni. Dhe është e mbështetur nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Ora e re, e cila do të dalë në shitje në fund të këtij muaji, është e pajisur me një monitor elektrokardiogrami (EKG) dhe mund t’i dërgojë sinjalizime përdoruesve nëse zbulon një rrahje zemre që duket shumë e ulët. Mund të zbulojë gjithashtu ritme të parregullta të zemrës dhe të paralajmërojë përdoruesin nëse mund të ketë fibrilacioni atrial, ose afib.

Ivor Benjamin, MD, presidenti i Shoqatës Amerikane të Zemrës, i cili ishte i pranishëm në zbulimin e orës më 12 shtator 2018, komentoi: “Unë jam i frymëzuar nga potenciali shpëtimtar i teknologjisë dhe përshëndes inovacionin dhe angazhimin e Apple për shëndetin. Kapja e të dhënave kuptimplote për zemrën e një personi, në kohë reale, po ndryshon mënyrën se si ne praktikojmë mjekësinë.”

Aftësia për të hyrë në të dhënat shëndetësore nga një EKG sipas kërkesës që ofron Apple Watch i ri po ndryshon lojën, tha Dr. Benjamin, veçanërisht kur bëhet fjalë për vlerësimin fibrilacioni atrial.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles