Rreziqet e barnave kundër alergjive për zemrën tuaj

Medikamente kundër alergjive mund të duken mjaft të padëmshme – ato shiten pa shitje (OTC), kështu që i bën ato të sigurta, apo jo?

Jo domosdoshmërisht.

Megjithëse barnat e alergjisë mund ta ndalojnë mjerimi i periudhave sezonale me polenethet e barit dhe barishtet, disa mund të përkeqësojnë një gjendje të zemrës ose të jenë plotësisht të rrezikshme kur përzihen me ilaçe për presionin e gjakut dhe ilaçe të caktuara të zemrës.

“Nëse një pacient ka alergji ose ftohje dhe po merr në konsideratë medikamente OTC, rekomandohet gjithmonë të bisedoni me farmacistin në terren, ose të pyesni mjekun tuaj për rekomandime në kontekstin e medikamenteve të tjera që janë të përshkruara”, thotë L. Kristin. Newby, MD, MHS, një profesor i kardiologjisë në Duke Medicine në Durham, Karolina e Veriut.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles