Rosë në furrë ( Receta gatimi nga Leonora Kodra )

spot_img

Rosë në furrë ( Receta gatimi nga Leonora Kodra )

Përbërësit

gjysëm rose

6 lugë gjelle miell

4-5 thelpinj hudhrra

kripë ( sipas dëshirës )

1 maj luge piper të kuq

1 filxhan kafeje vaj

1 qepë

1 kg ujë

Përgatitja

1

Marim rosën e hedhim ne tenxhere, i hedhim vajin, e kaurdisim mirë e mirë pasaj i hedhim qepën, e trazojmë mirë deri sa të tretet qepa, më tej i hedhim piperin e kuq, e lemë pak dhe pasaj i hedhim ujin, e lemë të zjej për 30 minuta dhe e heqim mënjanë.

2

Marim një tigan e hdhim miellin, e pjekim mirë deri sa të mari ngjyrën kafe, e heqim, e lemë të ftohet, si të ftohet marim një tepsi, hedhim miellin ke tepsia me lëngun e rosës, hedhim pak nga pak dhe e trazojmë që mos bëhet mielli me kokra, pasaj si i kemi grirë hurdhrat i hedhim edhe këto ke tepsia, ndërkohë vemë edhe rosën ke tepsia dhe e fusim në furrë për 15-20 minuta në 250 gradë. Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles