Byrek me qepë dhe domate ( Receta Gatimi nga Hena Rrapo Sinani )

spot_img

Byrek me qepë dhe domate ( Receta Gatimi nga Hena Rrapo Sinani )

Përbërësit

Për byrek duhen:

300 gr miell

3 gota me ujë

kripë dhe vaj

niseshte për të hapur petët

Për gjellën e byrekut:

3 kokrra domate

4 kokrra qepë

300 g mish të grirë

Vaj dhe kripë

Përgatitja

1

Fillojmë me përgatitjen e brumit: Marim miellin, pak kripë ujin, i përziejme dhe e punojmë

2

Pastaj e ndajmë në kuleçë të vogla dhe të barabarta si për petën e siperme dhe atë të nënteshme. I hapim petët me niseshte dhe i lemë gati

3

Ndërkohë: Marim qepët i qërojmë dhe i grijmë në tigan, i shtojmë vaj dhe kripë, mishin e grirë dhe pastaj domatet, i hedhim ujë të ziej gjella, pasi të kemi vendosur petën e poshtme hedhim gjellën, vendosim edhe petën e sipërme, e spërkatim me vaj dhe e pjekim në furrë 20 deri 30 minuta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles