Revani ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

spot_img

Revani ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Përbërësit

1 gotë uji me miell

4 vezë

1 gotë vaj

1 gotë miell misri për ëmbelsira

1 pako pluhur pjekës

200gr kos

2 vanilje

gjysëm gote sheqer

lëkurë portokalli

Për shërbetin:

3 gota ujë

2 gota sheqer

gjysëm portokalli

1 shkop kanelle

Përgatitja

1

Përgatisim shërbetin: I ziejm të gjitha bashkë për 10 minuta dhe e lejmë mënjanë të ftohet.

2

Rrahim vezët me sheqerin për 5 minuta. Shtojmë vajin, kosin, lëkurën e portokallit.

3

Në një tas përziejm miellin e misrit me të grurit, pluhurin pjekës dhe vaniljen. Më pas e shtojmë te masa e vezëve, i rrahim pak, e hedhim në tepsi dhe e pjekim në 170 gradë për 35 minuta.

4

Siç e nxjerrim e shërbetosim me shërbetin e ftohtë. E mbulojmë dhe e lemë 2 orë dhe më pas gati për servirje

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles