Ciambellone ( Receta gatimi nga Edvina Gjeci )

spot_img

Ciambellone ( Receta gatimi nga Edvina Gjeci )

Përbërësit

500 gr miell për embëlsira

250 gr sheqer

100 gr gjalp

50 gr kokrriza sheqeri

250 gr qumësht

2 vezë

lëkurë e një limoni i integruar

një majë kripë

1 pako mamma për embëlsira

Përgatitja

1

Në një enë vendosim sheqerin dhe gjalpin në temperaturë ambienti dhe i punojmë deri sa të arrijmë një krem, i shtojmë vezët dhe i punojmë akoma me rrahsen e vezëve elektronike.

2

Më pas shtojmë edhe përbërësit që na kanë mbetur, përveç kokrrizave të sheqerit dhe i punojmë mirë e mirë. E vendosim në tepsinë e pjekjes e lyer me gjalp dhe miell, i hedhim sipër kokrrizat e sheqerit dhe e pjekim me 180 gradë përreth 50 minuta

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles