Recetë me midhje dhe molusqe të ziera në avull në supë Chorizo

spot_img

Edhe kur blihen nga shitësi më i mirë i peshkut, butakët si molusqet dhe midhjet kanë nevojë për pak përgatitje përpara se të jenë gati për t’u shtuar në pjatën tuaj. Është më mirë të blini butakët tuaj ditën që planifikoni ta gatuani, në mënyrë ideale vetëm disa orë më parë. Mund të mos duket si ajo, por molusqet dhe midhjet shiten të gjalla dhe duhet të përdoren para se të vdesin (e dimë, kjo tingëllon si e kundërta e asaj që bëni zakonisht). Kur blihen, guaskat duhet të mbyllen dhe të kenë erë të freskët, paksa si oqeani. Nëse aroma është e madhe ose predha janë të hapura gjerësisht – dhe nuk mbyllen kur preken – hidhini ato.

Pasi të keni një tas me butak të shëndetshëm, ruajini në pjesën e pasme të frigoriferit tuaj në një tas të mbuluar me një peshqir letre të lagur derisa të jenë gati për t’u përdorur. Për t’u përgatitur, punoni me butakët një nga një, duke përdorur një sfungjer pastrues të ashpër për të larë fort çdo guaskë nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Largoni çdo rërë, papastërti ose mbeturina dhe tërhiqeni mjekrën drejt menteshës derisa të shkëputet pastër. Pasi të keni molusqe të pastra dhe midhje me mjekër, butakët janë gati për t’i shtuar lëngut. Nëse i kaloni këto hapa, supa juaj mund të jetë e gërryer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles