Recetë e lehtë për patate të skuqura me avokado të pjekur

spot_img

Teknika e bukës së përdorur në këtë recetë kërkon miell, vezë dhe bukë panko. Megjithatë, nëse jeni duke ndjekur një dietë me bazë bimore ose pa gluten, nuk keni pse të humbisni këto patate të skuqura me avokado të shijshme, kremoze dhe krokante. Nëse dëshironi të zëvendësoni vezën, keni disa opsione. Në vend të tyre mund të përdorni qumësht ose kos, dhe kjo përfshin opsione jo të qumështit si varietetet e bajames, kokosit, tërshërës ose sojës. Një përzierje e niseshtës së tapiokës, niseshtës së misrit ose farës së lirit të bluar dhe ujit krijon një lëng ngjitës të ngjashëm me një vezë. Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje të thjeshtë vaji dhe uji për të ndihmuar që thërrimet e bukës të ngjiten.

Megjithëse nuk është rreptësisht i nevojshëm, mielli i përdorur para vezës dhe bukës është i dobishëm sepse shërben për të ngjitur lagështinë e tepërt në avokado, duke lejuar që veza të ngjitet më mirë përpara se të skuqurat të zhyten në pjekje. Opsionet pa gluten përfshijnë miell bajame, kokosi, oriz, hikërror dhe tërshërë (nëse tërshëra është etiketuar pa gluten). Mbani në mend se disa nga këto mund t’i japin patateve tuaja një shije paksa të ndryshme. Ju mund të bëni një zëvendësues i pankos pa gluten me një shumëllojshmëri përbërësish që mund t’i keni tashmë në kuzhinën tuaj. Gjëja kryesore është të përdorni diçka krokante dhe të mos e shtypni shumë të vogël. Mendoni për frutat e misrit, bajamet, ëmbëlsirat me oriz, patate të skuqura, thekon kokosi të thekur ose krisur pa gluten.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles