Receta DIY Deluxe Fastchio Latte

spot_img

Ju mund të përdorni qumështin e fëstëkut të blerë në dyqan në këtë recetë nëse nuk keni kohë ose përbërës për ta bërë atë nga e para. Sigurohuni që t’i jepni qumështit të fëstëkut një tundje të mirë përpara se ta matni, pasi lëndët e ngurta mund të vendosen dhe të ndahen. Konsistenca mund të jetë pak më e hollë se ajo e bërë në shtëpi, por aroma do të vazhdojë të dalë.

Qumështi i bajameve, shqemave ose tërshërës mund të lyhet gjithashtu në një raport 1:1 nëse preferoni një profil të ndryshëm shije të arrave – thjesht rrisni sasinë e kremit të fëstëkut që përdorni në 2 lugë për të kompensuar ndryshimin e shijes. Çelësi është përdorimi i qumështit të thjeshtë të arrave të pa ëmbëlsuar me një konsistencë të përafërt me atë të qumështit 2% në mënyrë që të keni kontroll të plotë mbi ëmbëlsinë dhe shijet.

Ju gjithashtu mund të përdorni qumësht pa qumësht jo të ëmbël si qumësht bajame, tërshërë ose soje në vend të qumështit të zakonshëm për të bërë një version vegan dhe pa qumësht të këtij latte me fëstëkë. Ju gjithashtu mund të blini ose bëni gjalpë fëstëk në vend të kremit të fëstëkut. Nëse përhapja juaj përmban vetëm fëstëkë, vaj dhe kripë, ajo tashmë duhet të jetë vegane. Kur përzieni qumështin e fëstëkut të bërë në shtëpi, mund t’ju duhet të rregulloni raportin e arrave me ujin në varësi të trashësisë së qumështit tuaj jo-bulmetor. Përveç nënshtrimit të përbërësve të qumështit për alternativa me bazë bimore, receta mbetet e njëjtë. Rezultati është një latte kremoze, me arra, që është krejtësisht vegan dhe pa qumësht.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles