Receta për kavanoza Ramen për gatimin e vaktit

spot_img

Një mënyrë e thjeshtë për të personalizuar kavanozët ramen sipas dëshirës tuaj është me zgjedhjen tuaj të perimeve. Ju mund të përmirësoni shijen dhe vlerën ushqyese të kavanozëve tuaj ramen duke përfshirë zarzavate me gjethe si spinaq, bok choy ose lakër jeshile. Konsideroni të shtoni kërpudha të tilla si shiitake, cremini, buton ose enoki për aromën e tyre të këndshme umami. Për teksturë të shtuar, përfshini perime krokante të tilla si lakër fasule, bizele bore, fidane bambuje ose gështenja uji. Përziejini këto perime dhe sigurohuni që ato të jenë të copëtuara ose të prera në feta që të futen mirë në kavanoza dhe të jenë të lehta për t’u ngrënë.

Ju gjithashtu mund ta personalizoni salcën për kavanozët e ramenit. Rregulloni ëmbëlsinë e salcës duke shtuar shurup panje, sheqer kokosi, sheqer kaf ose salcë të ëmbël djegës. Përmirësoni aromën e këndshme umami duke shtuar pluhur kërpudhashsalcë Worcestershire, salcë peshku ose kërpudha të thata.

Kontrolloni nivelin e pikasisë duke rritur ose ulur sasinë e pastës së djegës, sriracha ose salcë të nxehtë. Ju gjithashtu mund të shtoni speca djegës të freskët ose të thatë për nxehtësi shtesë. Nëse jeni në një dietë me pak natrium, mund të përdorni lëng mishi në vend të salcës së sojës ose të kaloni në aminoacidet e kokosit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles