Receta Yuzu Scallop Crudo me Sojë të Bardhë

spot_img

Crudo mund të bëhet me shumë nga të njëjtat lloje peshqish si sashimi ose ceviçe, por me crudo, ju doni të mbani në mend estetikën. Crudo është delikat dhe i prerë hollë, zakonisht i paraqitur në një shtresë të vetme në një pjatë pak të pjerrët. Për një shije dhe teksturë të ngjashme si fistonët e butë, pak të ëmbël, provoni peshk të bardhë si shojzë e hapur ose karkaleca të prera hollë. Për një aromë më të guximshme, provoni ton, i cili mund të blihet i shkallës sushi. Për diçka krejtësisht të ndryshme, provoni salmon ose karbon arktik; vetëm sigurohuni që të blini varietete shumë të freskëta, me cilësi të lartë.

Nëse ende nuk mund të qëndroni pas idesë së ushqimit të detit të papërpunuar, mos u shqetësoni – ju mund të bëni një faux-crudo duke gatuar lehtë ushqimet e detit fillimisht. Thjesht skuqni fiston në të dyja anët fillimisht, vetëm derisa korja të marrë ngjyrë kafe të artë dhe fistonet të jenë të trasha. Bëni të njëjtën gjë për karkalecat ose tonin ahi, duke u skuqur përpara se t’i prisni hollë. Si një opsion krejtësisht i ndryshëm, mund ta provoni këtë pjatë me biftek të prerë hollë ose edhe tofu.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles