Një burrë nga Kolorado u vra nga helmi i përbindëshit të tij Gila, zbulon autopsia

spot_img

GOLDEN, Colo. – Një burrë nga Kolorado, i cili u vendos në mbështetje jete pasi ai ishte kafshuar nga përbindëshi i tij i përkëdhelur Gila vdiq nga komplikimet nga helmi i hardhucës së shkretëtirës, ​​konfirmoi një raport autopsie i marrë nga Associated Press të premten.

Raporti zbuloi gjithashtu se problemet e zemrës dhe mëlçisë ishin faktorë të rëndësishëm kontribues në vdekjen e Christopher Ward.

Ward, 34 vjeç, u dërgua në një spital menjëherë pasi u pickua nga një nga dy përbindëshat e tij Gila më 12 shkurt. Vdekja e tij më pak se katër ditë më vonë besohet të jetë e para nga një përbindësh Gila në SHBA në pothuajse një shekull. .

Autopsia, e kryer nga Zyra e Kërkimit të Qarkut Jefferson më 18 shkurt, tha se Ward u kafshua për katër minuta dhe u lëkund brenda dhe jashtë vetëdijes për rreth dy orë përpara se të kërkonte kujdes mjekësor. Ai pësoi konvulsione të shumta dhe dështim akut të frymëmarrjes në spital.

E dashura e Ward ia dorëzoi hardhucën me emrin Winston dhe një tjetër me emrin Potato një oficeri të kontrollit të kafshëve dhe oficerëve të tjerë në periferi të Denverit të Lakewood një ditë pas kafshimit. Ajo i tha policisë se kishte dëgjuar diçka që “nuk tingëllonte mirë” dhe hyri në një dhomë për të parë Winston të lidhur në dorën e Ward, sipas raportit të oficerit të kontrollit të kafshëve.

Ajo u tha oficerëve Ward “menjëherë filloi të shfaqte simptoma, të vjella disa herë dhe përfundimisht humbi mendjen dhe pushoi së marri frymë”, sipas raportit. Ajo tha gjithashtu se ajo dhe Ward blenë Winston në një ekspozitë zvarranikësh në Denver në tetor dhe patate nga një kultivues në Arizona në nëntor. Duke u thënë se përbindëshat Gila ishin të paligjshëm në Lakewood, gruaja u tha oficerëve se donte që ata të largoheshin nga shtëpia e saj sa më shpejt të ishte e mundur, sipas raportit.

Oficerët që punojnë me Departamentin e Burimeve Natyrore të Kolorados dërguan hardhucat në Kopshtet e Reptileve jashtë Rapid City, Dakota e Jugut. Njëzet e gjashtë merimanga të llojeve të ndryshme gjithashtu u dërguan nga shtëpia në një strehë kafshësh aty pranë.

Përbindëshat Gila janë zvarranikë helmues që natyrshëm banojnë në pjesë të SHBA-së jugperëndimore dhe në zonat fqinje të Meksikës. Kafshimet e tyre mund të shkaktojnë dhimbje të forta dhe t’i bëjnë viktimat e tyre të humbasin, por zakonisht nuk janë vdekjeprurëse.

Ata janë e ligjshme për të zotëruar në shumicën e shtetevegjendet lehtësisht nga mbarështuesit dhe në shfaqjet e zvarranikëve, dhe vlerësohet gjerësisht për modelet e tyre të mrekullueshme të ngjyrave dhe personalitetin tipik të lehtë.

Kolorado kërkon një leje për të mbajtur një përbindësh Gila (shqiptohet HE-la). Vetëm objektet e tipit zoologjik u jepen leje të tilla, megjithatë, dhe Ward me sa duket nuk kishte një të tillë për hardhucat e tij, tha zëdhënësja e Colorado Parks dhe Wildlife Kara Van Hoose.

Winston mund të ketë rrëshqitur në të çarat e zbatimit të shtetit sepse hardhuca u shit në një shfaqje zvarranikësh. Agjentët e Departamentit të Burimeve Natyrore të Kolorados ndonjëherë marrin pjesë në shfaqje për t’u siguruar që kafshët ilegale të mos shiten.

Para Ward, personi i fundit që vdiq nga një pickim përbindëshi Gila, rreth vitit 1930, mund të ketë pasur cirrozë të mëlçisë, tha profesori i Universitetit Shtetëror të Arizonës, Dale DeNardo, një entuziast i përbindëshit Gila, i cili ka studiuar zvarranikët për dekada.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles