Receta me bakllava me fëstëkë dhe portokall

spot_img

Ëmbëlsira me shtresa mund të jetë frikësuese, por brumi i filos në këtë recetë do të bëjë të gjithë punën për ju! Kjo ëmbëlsirë e shijshme mund të përgatitet duke përdorur më pak se 10 përbërës. Ato mund të gjenden të gjitha në shumicën e dyqaneve ushqimore – kërkoni për brumin filo në rreshtin e ngrirjes.

Përveç brumit filo, do t’ju nevojiten të paktën 3 gota fistikë (të pjekura dhe të kripura janë më të mirat këtu), së bashku me 2 shkopinj gjalpë pa kripë. Ne do të shtojmë pak kanellë për një notë të ngrohtë erëzash dhe do të përdorim si lëkurën e portokallit ashtu edhe ujin e luleve të portokallisë për të ndriçuar ëmbëlsinë e bakllavasë. Për shurupin e thjeshtë, do të përdorim sheqer të bardhë të grimcuar, mjaltë dhe ujë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles