Receta krokante e patate të skuqura Rutabaga e Artë

spot_img

Meqenëse do të skuqni rutabagën, do t’ju duhet të përdorni një vaj me një pikë të lartë tymi. “Preferoj vajin e kikirikut për tiganisje”, na thotë Le Moing, por ajo thotë se nëse dëshironi, mund të përdorni një vaj tjetër me pikë tymi të lartë. Vaj kanola dhe vaji vegjetal janë të dyja të shkëlqyera për tiganisje sepse ato jo vetëm që mund t’i rezistojnë temperaturave të larta, por kanë edhe shije neutrale dhe nuk do të ndikojnë në shijen e patateve të gatshme.

Një avantazh i skuqjes së thellë për këtë recetë: “Mund ta ruani vajin e mbetur të skuqjes duke e kulluar në një enë hermetike,” ndan Le Moing. Nëse do ta ruani në temperaturën e dhomës (Le Moing rekomandon një vend të freskët dhe të errët), do të zgjasë për një muaj, por gjithashtu mund ta ngrini për ruajtje më të gjatë. Megjithatë, një gjë për t’u theksuar për skuqjen e ardhshme është se pika e tymit të vajit tuaj do të ulet pak sa herë që e ripërdorni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles