Receta kremoze me rizoto me ushqim deti

spot_img

Kur bëni rizoto me ushqim deti, është mirë të përdorni një verë e bardhë e thatë, e papjekur që do të lejojë që shijet e karkalecave, fistoneve dhe barishteve të shkëlqejnë. Vera nuk është menduar të jetë ylli në rizoto; përdoret për të dhënë shkëlqim dhe për të lejuar që orizi të thithë lëngje. Një e bardhë delikate, e thatë që ofron shije agrume dhe mollë jeshile i përshtatet mirë rolit mbështetës. Të preferuarat tona për t’u përdorur në rizoto janë Pinot Grigio ose Sauvignon Blanc. Trupi i lehtë i Pinot Grigios nuk do ta mposht rizoton, ndërsa notat e frutave me gurë të një Sauvignon Blanc mund të japin thellësi. Aciditeti i freskët i të dyja këtyre varieteteve do të balancojë pasurinë e gjellës.

Mund të provoni edhe verëra të tjera, por thjesht shmangni çdo gjë shumë të ëmbël, shumë të rëndë ose me shije shumë të fortë. Në veçanti, qëndroni larg verërave të ëmbla si Riesling ose Moscato, pasi sheqeri do ta bëjë rizoto të shijshme. Ju gjithashtu dëshironi të shmangni Chardonnay me lisi të fortë – notat e drurit do të përplasen me ushqimet delikate të detit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles