Luani malor u pa në kamera duke bredhur në qytetin e Kalifornisë

spot_img

Policia e Oqeanit ka konfirmuar pamjet e fundit të një luani malor duke ecur nëpër rrugët e Oceanside këtë javë.

Luani malor u pa në disa zona të qytetit – duke përfshirë shikimin përmes dritareve të një kinemaje Oceanside – diku mes të hënës dhe të mërkurës natën, tha oficeri i policisë Oceanside Tom Bussey. Shikime u raportuan përgjatë Rrugës Shtetërore 76 në Rancho Del Oro pranë Ivey Ranch Park; në bllokun 200 dhe 300 të autostradës North Coast pranë Bashkisë së Oceanside; dhe në bllokun 1100 të autostradës South Coast.

Pamjet e vëzhgimit kapën luanin e malit duke ecur nëpër një oborr dhe pranë një garazh parkimi pranë Bashkisë së Oceanside, sipas oficerit Bussey.

Nëse shihni luanë mali, mos iu afroni ose mos i shqetësoni ata, thanë Departamenti i Policisë Oceanside dhe Departamenti i Peshqve dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni. Shmangni luanin e malit dhe raportoni shikimin në polici menjëherë duke telefonuar 760-435-4911.

Nëse telefononi departamentin, përgatituni të jepni vendndodhjen dhe kohën e shikimit.

Policia tashmë ka kontaktuar Departamentin e Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni në lidhje me pamjet e fundit. Departamenti po monitoron situatën në bashkëpunim me policinë.

Nëse luani i malit bëhet agresiv, armiqësor ose shihet pranë një shkolle ose parku, ju lutemi telefononi menjëherë 911, tha departamenti.

Një specialist i konflikteve njerëzore të kafshëve të egra peshon

Siç thotë emri i tyre, luanët malorë preferojnë malet dhe është shumë e pazakontë t’i shohësh në rrugët e qytetit si Oceanside. Ata preferojnë një bimësi të dendur për mbulim, të cilën e gjejnë në shkurret bregdetare të sherebelës në Kaliforninë Jugore, sipas Megan Senour, specialiste e konflikteve njerëzore në jetën e egër në Departamentin e Peshqve dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni.

Ajo tha se duket se ky luan malor përfundoi në qendër të Oceanside përmes “korridoreve të jetës së egër”. Jeta e egër nuk i sheh kufijtë e pronave siç i shohin njerëzit, shtoi Senour.

“Kështu që ata përdorin atë që ne i quajmë korridore të jetës së egër. Pra hapësira të bukura të gjelbra, kullime, diçka të tillë. Kjo është lloji i rrugës me rezistencën më të vogël, dhe ata do t’i përdorin ato për të udhëtuar, për të gjetur burime, të gjitha gjëra të tilla. Dhe kështu ka të ngjarë që kjo kafshë përdori për të hyrë në atë zonë më urbane në qendër të qytetit,” tha ajo për NBC San Diego.

Kontakti i njeriut me luanët e malit është shumë i pazakontë, tha Senour.

“Këto ndërveprime janë tepër të rralla, por sigurisht që ka gjëra që ne mund të bëjmë si anëtarë të publikut kur jetojmë dhe rikrijojmë në vendin e luanëve malorë. Gjysma e shtetit konsiderohet habitat i luanit të malit,” tha ajo.

Çfarë duhet të bëni nëse takoni një luan mali

Nëse do të lëvizni përreth, si shëtitje ose kamping në vendin e luanëve malorë, Senour sugjeron të shkoni me një person tjetër ose në një grup, të bëni zhurmë, të flisni ose të luani muzikë për të shmangur një ndërveprim të papritur, që zakonisht ndodh kur ato ndodhin ndërveprime.

“Shumë njerëz rikrijohen në vendin e luanëve malorë pa incidente. Pra, është me të vërtetë – për të theksuar – është jashtëzakonisht e rrallë që të ketë edhe një ndërveprim në përgjithësi. Luanët e malit duan të na shmangin po aq sa ne duam t’i shmangim ata. Ata nuk duan të na shohin – krijesat e çuditshme pa qime me dy këmbë që ecin përreth. Ne jemi po aq të çuditshëm për ta sa edhe ata për ne që i shohim”, tha ajo.

Shumica e ndërveprimeve të luanëve malorë kanë tendencë të përfshijnë kafshë shtëpiake ose kafshë të vogla, sipas Senour.

Sigurohuni që të mos i lini kafshët tuaja shtëpiake vetë në oborrin e shtëpisë dhe po i monitoroni nga afër, duke i mbajtur me zinxhirë dhe në ambiente të mbyllura sa herë që është e mundur, tha ajo.

“Ne zakonisht kemi një rregull të madh që ecja me zinxhir nuk është asgjë më e gjatë se 6 këmbë dhe nuk tërhiqet,” tha Senour.

Luanët e malit mund të përshkojnë 10 deri në 12 milje në ditë

Luanët malorë kanë një gamë të madhe, thotë Andy Blue me Qendrën e Kafshëve të Egra Ramona.

“Ata mund të mbulojnë 10 deri në 12 milje në ditë, dhe diapazoni i tyre është në fakt rreth 100 milje katrore. Pra, nëse ata po shohin mace mjaft afër zonave urbane, kjo është ndoshta një mace që është gjithashtu në Camp Pendleton dhe Fallbrook dhe disa nga këto zona të tjera më të hapura, të pyllëzuara. Por është e pazakontë t’i shohësh në një zonë me shumë njerëz dhe në lagje, sigurisht, “tha ai.

A duket sikur më shumë kafshë të egra po shkojnë në qytet kohët e fundit? Mund të jetë thjesht teknologji moderne.

“Një gjë që po shohim më shumë këtu me Project Wildlife është se po shihet pak më shumë kafshë të egra me shtimin e shumë njerëzve që kanë kamera Ring dhe instalime të tilla rreth shtëpisë së tyre. Dhe kështu, ne po shohim shumë më tepër kafshë të egra që nuk i kemi parë në të kaluarën, dhe ata ndoshta kanë qenë në këto zona gjatë gjithë kohës, dhe ne nuk ishim kurrë të vetëdijshëm për këtë derisa e shihnit atë në faqen tuaj kamera në mes të natës, “tha Blue.

Ai ka një paralajmërim të veçantë për pronarët e kafshëve shtëpiake.

“Së pari dhe më kryesorja është nëse nuk i ushqeni kafshët shtëpiake jashtë qenve apo maceve tuaja, kjo është ajo që tërheq shumë kafshë që disa prej tyre, si kojotat dhe luanët e malit, i prenë. Pra, nëse jeni duke nxjerrë ushqim për qen dhe mace gjatë natës dhe një rakun po vjen përreth, luanët e malit do të prenë rakunët ose kojotat, lepujt ose ketrat. Pra, çdo gjë, nga ushqimi i qenve dhe maceve deri te grumbujt e kompostos, ushqyesit e shpendëve te burimet e shpendëve, të gjitha këto gjëra që tërheqin kafshë të egra në shtëpinë tuaj. Është bukur t’i shohësh kafshët, por nuk është e drejtë me to, sepse po i tërheq në një zonë ku mund të jenë të vjetruara, “shtoi Blue.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles