Receta klasike e pulës Murphy me 1 tenxhere

spot_img

De Witt favorizon përdorimin e patateve të kuqe për pulën e saj Murphy. Kjo shumëllojshmëri funksionon mirë në këtë pjatë, sepse klasifikohet si një patate e zier. Dallimi midis patateve të ziera dhe të pjekjes është se të parat, të cilat njihen edhe si patatet dylli, janë më pak niseshte dhe për këtë arsye nuk thithin aq shumë lagështi nga lëngu i gatimit.

Patatet dylli gjithashtu kanë tendencë të mbajnë formën e tyre më mirë se patatet për pjekje, të njohura si miell, patatet, një arsye tjetër pse patatet dylli përdoren në zierje si kjo. Përveç kësaj, patatet dylli kanë lëkurë më të hollë. Ndërsa lëvozhga më e trashë e patateve të fërguara është një avantazh kur bëhet fjalë për të bërë lëkurat e patates së mbushur, ajo mund të jetë pak penguese në një zierje.

Megjithëse patatet e pjekjes nuk janë zgjidhja më e mirë për pulën Murphy, ka disa lloje të ndryshme të patateve të ziera që mund të përdoren. Këtu përfshihen jo vetëm patatet e kuqe, por edhe patatet e vogla, gishtërinjtë dhe patate të reja. Ju gjithashtu mund të zgjidhni Yukon Golds pasi këto patate bien diku midis strukturës së mishit dhe dyllit dhe për këtë arsye janë të përshtatshme si për pjekje ashtu edhe për zierje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles