Receta e salcës së tymosur Romesco

spot_img

Nëse mund ta besoni, salca romesco ka ekzistuar që nga vitet 1800, kur peshkatarët e lidhnin atë me peshkun e tyre të ditës për të shtuar pak aromë. Sot, njerëzit ende e përdorin salcën për të gjallëruar gjërat dhe për t’i çuar vaktet e tyre nga të ëmbla në fab. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të shijuar makaronat ose pulën tuaj, kjo romesco e tymosur e bën trukun.

Zhvilluesi i recetës Jennine Rye doli me këtë recetë të shpejtë dhe të lehtë që do të dëshironi ta provoni. “Më pëlqen sa e freskët dhe e tymosur është aroma e salcës; specat e pjekur janë shumë të shijshëm, veçanërisht kur shoqërohen me paprika të tymosur, dhe shija e bajameve të thekura është kaq e ëmbël dhe e shijshme. Është një këndvështrim vërtet i ndryshëm për salcat [from] me çka njerëzit janë mësuar. Pra, shpesh domatet ose kremi përdoren për bazën e salcës … arrat nuk u mjaftojnë shikimi, por ato shtojnë aq shumë shije dhe cilësi. Më pëlqejnë arrat në salcë!” rrëmben thekra.

Ajo ndan gjithashtu rastet e saj të preferuara për ta shërbyer atë. “Kjo është një recetë e shkëlqyer e gjithanshme. Mund të shërbehet në çdo kohë të vitit dhe shoqërohet mirë me shumë shije të ndryshme. Duhet pak më shumë përpjekje se të tjerat. [sauces]kështu që nuk do të ishte një lloj salce e përditshme, por për një darkë, një mbledhje verore, një piknik ose një mbrëmje takimi do të ishte e mrekullueshme [for] pak elegancë dhe shumë shije”.

Mblidhni përbërësit për këtë recetë të salcës romesco të tymosur

Çdo recetë fillon me një listë ushqimore. Për këtë ju duhen speca zile të kuqe, hardhi e madhe domatethelpinj hudhre, vaj ulliri, kripe, te plota bajamepaprika e tymosur dhe uthull sheri.

Pasi t’i keni këto artikuj në dorë, mund ta bëni këtë salcë romesco të tymosur.

Ngrohni furrën dhe prisni perimet

Kthejeni çelësin e furrës tuaj në 350 F dhe lëreni të nxehet paraprakisht. Nxirrni një dërrasë prerëse dhe pritini specat në copa të mëdha. Pasi të keni mbaruar prerjen, vendosini në një tepsi për pjekje. Shtoni domatet e hardhisë dhe thelpinjtë e hudhrës në të njëjtën tepsi. Hidhni vajin e ullirit mbi perimet dhe i rregulloni me kripë, sipas shijes. Vaji i ullirit i ndihmon perimet të gatuhen më shpejt, duke i dhënë gjithashtu shije.

Pasi furra të mbarojë ngrohjen paraprakisht, futni tepsi dhe piqini perimet për 25 minuta. Kur lëkura e specave dhe domateve të skuqet, ato janë gati për t’u hequr nga furra.

Thaji i thekur bajamet

Nxirrni një tigan dhe vendoseni në sobë. Rrihni nxehtësinë në mesatare dhe hidhni në të bajamet. I thajini ato derisa të fillojnë të ngjyrosen dhe të marrin erë sikur të jenë të pjekura. Duhet të zgjasë vetëm rreth 3-4 minuta. “Tastimi i bajameve përpara se t’i shtoni në salcë rrit shijen e tyre natyrale të arrave, duke e bërë atë më intensive”, shpjegon Rye. “Ai nxjerr vajrat e arrave dhe u jep atyre më shumë një ëmbëlsi të lehtë të karamelizuar, në vend të arrave të papërpunuara që mund të kenë një aromë pak më astringente, më pak të ëmbël.”

Lërini perimet të ftohen dhe hiqni lëkurën

Lërini perimet e pjekura të ftohen për 5-10 minuta. Pasi t’i trajtoni pa u djegur, qëroni me kujdes lëkurat nga specat dhe domatet. Gjithashtu, sigurohuni që të pastroni domatet.

Ngarkoni të gjitha perimet në një përpunues ushqimi, pasuar nga thelpinjtë e hudhrës së pjekur, bajamet e thekura, paprika e tymosur dhe uthull sheri.

Përziejini përbërësit

Pulsoni procesorin e ushqimit për të përzier përbërësit së bashku. Vazhdoni të pulsoni derisa të formohet një salcë e trashë dhe me teksturë. “Shija është një përzierje e mrekullueshme e shkëlqimit, ëmbëlsisë dhe freskisë nga specat, domatet dhe uthulla sheri. Hudhra dhe paprika e tymosur i japin më shumë thellësi dhe ngrohtësi salcës,” shpjegon Rye. “Arrat e thekura shtojnë gjithashtu ngrohtësi dhe shijen e tyre të shijshme të arrave.”

Shërbejeni dhe shijoni

Kjo është gjithçka që duhet të bëni për të bërë këtë salcë romesco të tymosur. Hidheni mbi gjithçka, nga peshku tek pula e deri te perimet. Kjo është gjithashtu e shkëlqyeshme në një sanduiç ose të përzier me makarona. Sinqerisht, mundësitë janë të pafundme! Thekra gjithashtu ndan disa nga sugjerimet e saj të preferuara për servirje. “Meqenëse salca romesco e ka origjinën nga Spanja, veçanërisht nga rajoni katalanas, çiftet më të mira për këtë salcë janë pjatat e stilit spanjoll. Mendoni për përbërës të freskët dhe të gjallë; ky është një shoqërim i mrekullueshëm për peshkun ose pulën dhe shërbehet e shijshme së bashku me perime të thjeshta të pjekura. ”, vëren Thekra.

Dhe nëse nuk i përdorni të gjitha pasi ta bëni, mund ta ruani atë që ka mbetur. “Të mbeturat mund të mbahen në frigorifer në një enë hermetike dhe duhet të konsumohen brenda tre ditësh”, thotë Rye. Shpresojmë që ju pëlqen kjo salcë e gjithanshme.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles