Kevzara, biologjik i parë për polimialgjinë reumatike, i miratuar nga FDA

spot_img

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar një opsion të ri trajtimi biologjik për pacientët me një çrregullim të zakonshëm inflamator të njohur si polimialgjia reumatike (PMR) të cilët nuk ia dalin mirë me. kortikosteroidettë cilat kanë qenë prej kohësh trajtimi kryesor për këtë gjendje.

Droga e injektuar, Kevzara (sarilumab), është në një familje ilaçesh të njohur si bllokues të receptorit interleukin-6, të cilët veprojnë duke shtypur aktivitetin jonormal në sistemin imunitar që shkakton trupin të sulmojë indet e shëndetshme. Në provat klinike të dorëzuara në FDA për miratim, Kevzara ishte pothuajse tre herë më efektive për të ndihmuar pacientët të arrijnë remisionin e simptomave sesa një placebo.

“Kortikosteroidet kanë qenë trajtimi parësor deri më sot, por shumë pacientë nuk reagojnë në mënyrë adekuate ndaj steroideve ose nuk mund të zvogëlohen nga steroidet, gjë që i vë pacientë të tillë në rrezik të komplikimeve nga terapia afatgjatë me steroide,” tha George Yancopolous, MD, PhD. presidenti dhe shefi shkencor për Regeneron, zhvilluesi i Kevzara, në a deklaratë.

“Me miratimin e Kevzara për polimialgji reumatike, pacientët tani kanë një trajtim të aprovuar nga FDA për të ndihmuar në ofrimin e lehtësimit nga simptomat invaliduese të kësaj sëmundjeje dhe varësinë afatgjatë nga steroidet,” tha Dr. Yancopolous.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles