Receta e pulës me borzilok me limon me një tigan

spot_img

“Kjo është me të vërtetë një pjatë që hahet më së miri me pala”, thotë McGlinn për pulën e saj me borzilok me limon. Salca e tortës me gjalpë është “e përkryer për makarona”, thotë ajo, veçanërisht për llojet më të holla si spageti apo linguine. McGlinn gjithashtu pëlqen këtë pulë me patate të pjekura ose perime të tjera, veçanërisht shpargu dhe brokoli rabe. Nëse dëshironi diçka më të lehtë, ajo na thotë se pjata “bashkohet veçanërisht me sallatat, veçanërisht ato me vinegrette me shije të ngjashme”. Ajo sugjeron gjithashtu të bëni pesto me borzilokun e mbetur dhe ta shtoni këtë në pjatat anësore. Në këtë mënyrë, ajo vë në dukje, “I gjithë vakti është borziloku”.

Sa i përket kohës kur duhet ta servirni këtë pulë me borzilok me limon, McGlinn mendon se është “më e përshtatshme për vaktet e shpejta dhe të lehta të javës” pasi përgatitja dhe pastrimi duhet të jenë të lehta. Koha më e mirë e vitit për ta shërbyer është vera, pasi aroma e limonit është shumë sezonale dhe borziloku i freskët do të jetë i disponueshëm. Gjithashtu, siç thekson McGlinn, pjata e pulës është “mjaft e lehtë dhe e lehtë – perfekte për netët e nxehta të verës”.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles