Receta e mbështjelljes së maruleve të gjelit në stilin Thai Larb

spot_img

Pavarësisht prejardhjes dhe listës së përbërësve në dukje të gjatë të kësaj pjate, ajo bashkohet shumë shpejt, kështu që ju rekomandojmë të përgatitni ushqimin tuaj para se të filloni gatimin. Për bazën e pjatës që i jep emrin dhe karakterin unik, do t’ju duhet pak oriz me kokërr të gjatë. Kjo e bën pluhurin e thekur të orizit që i jep pjatës strukturën e arrave.

Për mbushjen e shijshme të gjelit të detit, do t’ju duhen përbërës aromatikë – hudhër, qepe, sheqer dhe speca djegës të kuq të tharë. Gjeli i bluar ofron bazën dhe salca e peshkut shton një notë të shijshme umami. Lëngu i limonit, më shumë salcë peshku dhe më shumë sheqer bëjnë një salcë zhytjeje të shpejtë, të frymëzuar nga Thai.

Për të mbështjellë gjellën së bashku, kapni disa gjethe marule të freskëta dhe të freskëta – ju rekomandojmë të përdorni marule Boston për madhësinë dhe freskinë e saj. Nenexhiku i freskët, borziloku dhe cilantro shtojnë shkëlqimin dhe nuk duhen anashkaluar. Së fundi, hidhni disa speca djegës të kuq tajlandez të prerë hollë dhe perime (kastravec dhe qepe këtu) për t’i dhënë pjatës së saj krokante.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles