Receta e Këmbëve të Qengjit të pjekur me Glaze Rum të ëmbël

spot_img

Mund të duket pak e frikshme për të ndryshuar një recetë si ky qengji i pjekur, por pjata është më e thjeshtë nga sa tingëllon dhe ka shumë mënyra se si kjo pjatë mund të ndryshohet në varësi të preferencave ose nevojave tuaja personale. Ndërsa kjo recetë përdor këmbën e qengjit, ka prerje të tjera të qengjit që do të funksionojnë po aq mirë dhe mund t’i përshtaten më mirë nevojave tuaja. Shpatulla është një tjetër prerje qengji që bën një pjekje vërtet të shijshme dhe shpesh është më pak e shtrenjtë se kofshët. Për më tepër, nëse gatuani vetëm për dy, mund të zgjidhni qafën e qengjit për një darkë të këndshme, e cila është e ndarë në mënyrë perfekte për dy.

Ndërkohë që kjo recetë është ideale e gatuar në furrë, ajo funksionon po aq mirë edhe në një tigan me ajër. Pra, nëse jeni konvertuar në një fryerje ajri, pse të mos e jepni atë? Thjesht zvogëloni kohën e gatimit në 40-50 minuta dhe sigurohuni që pjesa më e brendshme e këmbën e qengjit gatuhet në 145 F përpara se të shërbehet.

Për disa kombinime të ndryshme shijesh, rozmarina bën një kombinim klasik me mishin e qengjit dhe mund të futet në mish qengji së bashku me hudhrën përpara se të piqet. Dhe, për të ndryshuar shijen e glazurës së rumit, pse të mos provoni të shtoni disa erëza të ndryshme? Qimnoni dhe koriandër funksionojnë shumë mirë me mishin e qengjit dhe i shtojnë glazurës një përfundim të shijshëm dhe pak më të shijshëm.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles