Receta e tortës me qepë të karamelizuar me djathë

spot_img

Kjo recetë përmban një kombinim të këndshëm përbërësish, por e vërteta është se nuk ka vetëm një mënyrë për të bërë këtë tortë të shijshme qepë. Është shumë i personalizueshëm në varësi të shijeve tuaja dhe asaj që keni në dorë. Qepë Vidalia janë një zgjedhje e mirë për qepët e karamelizuara për shkak të aromës së tyre të ëmbël dhe të butë, por mund të përdorni lloje të tjera qepësh të ëmbla me rezultate të mira, apo edhe qepë të zakonshme të verdha ose të kuqe. Disa njerëzve u pëlqen të shtojnë disa lugë çaji sheqer së bashku me kripën për një shije më të ëmbël, por kjo varet nga ju. Qepët mund të karamelizohen në gjalpë, vaj ulliri ose të dyja, kështu që mos ngurroni ta ndërroni nëse preferoni njërën ose tjetrën. Thjesht mbani sasinë e përgjithshme të njëjtë.

Nuk mund të gaboni me shumë lloje të ndryshme djathrash në këtë recetë. Nëse nuk keni zvicerane, mund të provoni Gruyére, Gouda ose feta. Për një shije më të fortë, mund të përdorni edhe djathë blu ose Gorgonzola nëse ju pëlqen një shije pikante.

Në tigan shtohet pak ujë nëse qepët fillojnë të ngjiten në mënyrë që të mos digjen. Nëse dëshironi të shijoni një shije më të fortë që të kujton supën franceze me qepë, në vend të kësaj mund të përdorni lëng mishi. Së fundi, shumë lloje barishtesh të freskëta do të funksiononin mirë këtu, kështu që nëse nuk keni qiqra, mund të përdorni një lloj tjetër në varësi të asaj që është në dispozicion.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles