Receta e bukës me shegë me mjaltë

spot_img

Nëse po pyesni se cili nga varietetet e shumta të dardhës do të funksionojë mirë në këtë bukë shege, dijeni që keni disa mundësi. Arsyeja pse përdorim dardha në këtë recetë është për të shtuar lagështi dhe ëmbëlsi shtesë. Dardhat Bartlett, të njohura edhe si dardha Williams, janë ideale sepse janë mjaft të lëngshme dhe të ëmbla. Nëse dardhat Bartlett nuk janë të disponueshme, dardhat Bosc ose Anjou do të funksionojnë gjithashtu sepse ato kanë cilësi të ngjashme.

Ju rekomandojmë t’i blini dardhat përpara dhe të prisni derisa të piqen para se të bëni këtë bukë. Dardhat e pjekura do të jenë më të lëngshme dhe do të kenë një aromë më të ëmbël, dhe meqenëse nuk është vetëm mjalti, por edhe ëmbëlsia e dardhës që i jep shije bukës, kjo është e rëndësishme. Dardha e pjekur gjithashtu nuk do të marrë shumë kohë për t’u gatuar. Nëse keni vetëm dardha të papjekura në dorë dhe mezi prisni të bëni recetën, do t’ju duhet ta gatuani dardhën e prerë në kubikë më gjatë. Vëzhgoni tenxheren, shtoni më shumë ujë nëse e gjitha avullon dhe provoni dardhat me një pirun për të kontrolluar butësinë. Nëse dardhat e papjekura nuk kanë shije të ëmbël, mund të vendosni të shtoni një sasi të vogël mjalti.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles