Receta e bukës me proshutë dhe çedër të pjekur dy herë

spot_img

Pjesa më e madhe e kësaj recete trajtohet nga prodhimet e qilarit. Për të bërë këtë bukë të pjekur dy herë, qumështi i vakët dhe sheqeri i grimcuar ndihmojnë që majaja të jetë gati për përdorim. Mos ngurroni të zëvendësoni majanë aktive të thatë nëse kjo është ajo që keni në dorë. Mielli i bukës, me përmbajtjen e tij të lartë të proteinave, ndihmon në krijimin e një brumi elastik me zhvillim të mirë të glutenit, duke dhënë një pamje të jashtme me kore dhe një brendshme me pupla. Mielli për të gjitha përdorimet mund të përdoret në një majë. Kripa kosher përmirëson shijen e brumit dhe gjalpi i pakripëzuar shtohet ngadalë për të ndihmuar në krijimin e pasurisë dhe një thërrime të butë, me gjalpë.

Pasi buka e pull-apart është pjekur, çdo pjesë hapet dhe mbushet me proshutë të thërrmuar dhe djathë çedër të mprehtë. Mos ngurroni të ndërroni proshutën me proshutën e gjelit nëse është e nevojshme dhe çedarin për çdo lloj djathi që preferoni, duke përfshirë Gruyère, Monterey Jack ose të tjerë. Qepët e njoma shtojnë një kafshatë qepë dhe ngjyrë, por qiqrat mund të përdoren në vend të tyre. Piper i zi spërkatet për një prekje të nxehtësisë me piper, dhe gjalpi i shkrirë hidhet gjithandej për butësi shtesë dhe për të ndihmuar në krijimin e një ngjyre të njëtrajtshme. Nëse ju pëlqen pak nxehtësi shtesë, ndjehuni të lirë të spërkatni me piper kajen në këtë fazë. Pas pjekjes, mund të shtoni kripë deti të shkrifët për pak kripë shtesë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles