Receta e bukës me brum të freskët të pjekur

spot_img

Gjithçka që ju nevojitet për të bërë bukën e thartë është mielli, uji, kripë dhe një fillestar për brumin e thartë. Ndërsa kjo listë e përbërësve duket tepër e thjeshtë, secili ka paralajmërime. Së pari, mielli duhet të jetë miell buke ose miell i bardhë me të paktën 11-13% proteina. “Mielli standard për të gjitha përdorimet në dyqane ushqimore nuk ka gjithmonë një përmbajtje kaq të lartë të proteinave, por është thelbësore të krijohet struktura e duhur për të mbështetur thërrimet e hapura që dëshironi të shihni në brumë të thartë,” thotë Murray. “Unë përdor miell të bardhë King Arthur për pjekjen time të bukës.”

Tjetra është uji. Disa entuziastë të bukës vazhdojnë të përdorin ujë mineral ose ndonjë lëng tjetër të veçantë. Për këtë recetë, ju nevojitet vetëm ujë rubineti, por është e rëndësishme që të keni ujë në temperaturën e duhur. Për rezultate më të mira, filloni me temperaturën e dëshiruar të brumit (78 F). Shumëzojeni këtë me katër, pastaj zbrisni temperaturën e miellit, dhomës dhe fillestarit. Për shembull, nëse të tre janë 72 F, temperatura e duhur e ujit do të jetë 96 F.

Përdorni një kripë standarde kosher, të tilla si Morton’s ose Diamond Crystal. Ju duhet kjo kripë që të jetë e lehtë për t’u përfshirë në një brumë të fortë.

Në fund, fillimi i brumit të thartë. Mund të blini një starter të tharë në ngrirje që e rihidratoni në shtëpi, ose mund të kultivoni një starter vetëm me miell dhe ujë (plus pak kohë). Mënyra më e lehtë është të merrni pak nga një furrë buke lokale ose një mik që tashmë bën bukë me brumë kosi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles