Reçel ( gliko ) portokalli ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Reçel ( gliko ) portokalli ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 kg portokalle

1 kg sheqer

3 gota ujë

Përgatitja

1

Qërojmë cipën e portokallit me një rende të imët, i presim në thela, i shtrydhim e i heqim bukën që ka por i lemë pak si në figurë. ( mund të bëhet edhe vetem cipa kur është e trashë).

2

hidhen në ujë dhe valohen për 10 minuta, hiqen e lihen në ujë deri sa ti dali hidhërimi.

3

Përgatitet shërbeti: Hidhen pörtokallet dhe lihen me zjarr për 15 minuta. Hiqet nga zjarri, lihet për një ditë. Vihet prapë në zjar dhe lihet

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles