Pasta Sy ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Pasta Sy ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

500 gr miell 0,

3 kokra vezë dhe një të verdhë,

150 gr gjalp,

4 lugë gjelle me mjalt,

1 filxhan kafeje me ujë,

1 lugë kafeje me sodë dhe 150 gr sheqer.

Përgatitja

1

Marim miellin, i hedhim sodën dhe i hapim një gropë në mes.

2

Në një tas hedhim vezët dhe sheqerin, i rrahim, pastaj hedhim gjalpin e shkrirë, hedhim mjaltin dhe ujin, i përziejmë mirë dhe i hedhim te mielli dhe zemë brumin jo shumë të fortë.

3

Hapim brumin në tavolinë e presim me formë, e lyejmë me të verdhë veze, i vemë një kokër reçel qershije ne mes dhe i pjekim në 180 gradë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles