Ramen pule dhe misër të ëmbël

spot_img

Ramen pule dhe misër të ëmbël

Kjo supë pule dhe petë do të ushqejë dy fëmijë të vegjël. Për të rriturit, ose nëse fëmijët tuaj janë më të rritur, përdorni një paketë petë secila, lëng shtesë dhe një vezë të tërë.

Përbërësit

 • 1 pako petë ramen e menjëhershme
 • 600 ml lëng pule
 • ½ gjoks pule të gatuar i prerë në feta
 • 4 lugë gjelle misër i ëmbël bizele ose fasule të copëtuara
 • 1 vezë
 • vaj susami për të shërbyer (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni petët në një tigan (mos shtoni qeskën e shijes). Hidhni lëngun, lëreni të vlojë, më pas ziejini derisa të gatuhet (ndiqni udhëzimet e paketimit për kohën e gatimit).

 • HAPI 2

  Ngrini petët nga tigani dhe transferojini në dy enë. Lëreni lëngun në tigan të ziejë përsëri, më pas shtoni pulën dhe gatuajeni derisa të nxehet. Hiqeni pulën me një lugë të prerë dhe më pas transferojeni në tas. Ngrohni misrin e ëmbël ose gatuajini bizelet ose fasulet në lëng, duke i sjellë përsëri zierjen nëse keni nevojë, më pas transferojini në tas.

 • HAPI 3

  Ndërkohë gatuajmë vezën në një tigan me ujë të vluar për 6 minuta. Hiqeni me kujdes dhe ftohni nën rubinetin e ftohtë, më pas qëroni dhe përgjysmoni. Shtoni gjysmën e vezës në çdo tas, më pas kthejeni lëngun në zjarr të ngadaltë dhe hidheni sipër petëve. Nëse dëshironi, shtoni disa pika vaj susami.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles