Ramen me lëng kockash pule, shpatull derri, vezë të ziera të buta dhe zarzavate

Ramen me lëng kockash pule, shpatull derri, vezë të ziera të buta dhe zarzavate

Një tas në avull me supë me petë ramen është një klasik japonez ngushëllues – ziejeni ngadalë lëngun e kockave për një thellësi të pasur shije

Përbërësit

 • 4 vezët
 • 250 g petë ramen
 • 2 grushte të mëdha zarzavate pranverore të grira
 • 4 qepe pranvere të grira imët
 • 75 g lastarët e bambusë nga një kanaçe, e kulluar, e copëtuar dhe e zhytur në 2 lugë gjelle uthull orizi
 • vaj djegës për të shërbyer
 • djegës turshi dhe shallots (shih recetën në majë, opsionale), për t’u shërbyer

Për stokun e ramenit

 • 6 këmbët e pulës
 • 2 karota të mëdha përgjysmuar
 • 2 qepët të katërta
 • copë 4 cm xhenxhefil i prerë në feta
 • 4 kërpudha të thata shiitake
 • 900 g copë shpatull derri (shtresa e trashë e yndyrës është hequr), e përgjysmuar

Për erëza ramen

 • 1 lugë gjelle mirin
 • 1 lugë gjelle sake
 • 4 lugë gjelle Salcë soje japoneze

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Për lëngun, vendosni pulën, karotat, qepët dhe xhenxhefilin në një tavë të madhe pjekjeje. Spërkateni me erëza dhe piqini për 30 minuta. Transferoni gjithçka nga kallaji, përfshirë yndyrën dhe lëngjet, në një tenxhere të madhe. Shtoni kërpudhat shiitake dhe mishin e derrit dhe derdhni 3 litra ujë të ftohtë. Lëreni të vlojë dhe zvogëloni zierjen sa më pak që mundeni. Pasi llumi i shkumëzuar të ngrihet lart, hiqeni me një lugë dhe hidheni. Mbuloni pjesërisht me kapak. Lëreni të ziejë për 3 orë, por hiqeni mishin e derrit pas rreth 2 orë e gjysmë, ose kur të jetë shumë i butë dhe lëreni mënjanë. Kullojeni lëngun në një tigan të pastër. Ruajeni pulën dhe përdorni për diçka tjetër. Ziejini për 30-40 minuta të tjera në zjarr mesatar që të zvogëlohet me një të tretën, pastaj hiqni yndyrën e tepërt. Shtoni rreth 1 lugë kripë dhe shijoni për të parë nëse ka nevojë për më shumë.

 • HAPI 2

  Ziejini vezët në një tigan për 6 minuta, më pas i hiqni dhe i vendosni në ujë të ftohtë që të ftohet.

 • HAPI 3

  Ziejini petët në një tigan të madh, duke i trazuar që të mos ngjiten, derisa të jenë al dente, rreth 3 minuta. Në minutën e fundit të gatimit, shtoni zarzavate. Kullojini dhe ndajini mes tasave.

 • HAPI 4

  Përzieni përbërësit e erëzave ramen në një tas të vogël. Pritini mishin e derrit dhe shtoni në tas. Hidhni lëngun mbi secilën dhe shtoni qepët e pranverës dhe lastarët e bambusë. Qëroni vezët, prijini përgjysmë për së gjati dhe vendosini në çdo tas me një kukull djegës turshi dhe qepe, nëse dëshironi. Kaloni erëzat e ramenit dhe vajin e djegës për t’i shërbyer sipër.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles