Ajiaco

Ajiaco

Kjo supë klasike kolumbiane shërbehet me krem, kaperi, avokado, mote (misër i zier) dhe gjoks pule të grirë, të gjitha të përziera pak para ngrënies.

Përbërësit

 • 2 gjoks pule pa lëkurë
 • 2 kalli çokollatë misri (një shumëllojshmëri misri të verdhë me kokrra të mëdha) ose kallinj të zakonshëm misri
 • 4 thelbet e hudhres i prerë në feta
 • ½ qepë e bardhë të prera në kubikë
 • 1 piper i verdhë të prera në kubikë
 • 4 patate mesatare (e kuqe ose e bardhë), e qëruar dhe e prerë në kubikë
 • 2 qepe pranvere të copëtuara
 • 6 koriandër degëza, të copëtuara, plus shtesë për t’u shërbyer
 • 12 papas criollas (patate të vogla të verdha), të prera në gjysmë
 • 8 lugë gjelle guaska

Për të shërbyer

 • 100 ml krem i vetëm ose i dyfishtë
 • 4 lugë gjelle kaperi kulluar
 • 1 avokado qërohet, gurët dhe prerë në kubikë të vegjël

Metoda

 • HAPI 1

  Në një tigan me 2 litra ujë hidhni pulën, kallinjtë e misrit, hudhrën, qepën, piperin, patatet, qepët dhe korianderin dhe lërini të ziejnë, i rregulloni mirë, më pas ziejini për rreth 45 minuta në zjarr mesatar.

 • HAPI 2

  Hiqni misrin dhe pulën dhe kalojini në një pjatë. Përziejini përbërësit e mbetur në tigan me një blender dore derisa të merrni një konsistencë kremoze.

 • HAPI 3

  Shtoni papas criollas dhe guascas në tigan dhe ziejini në zjarr mesatar për rreth 10-12 minuta, ose derisa papas criollas të fillojnë të zbuten, por të mos shpërbëhen.

 • HAPI 4

  Ndërkohë grisni me duar gjokset e pulës dhe pritini kallinjtë e misrit në feta të trasha. Vendoseni në enë të vogla të veçanta.

 • HAPI 5

  Hidhni gjithashtu kremin, kaperin, avokadon dhe korianderin e grirë në tas të vegjël, në mënyrë që të gjithë të mund të ndihmojnë veten në atë që duan. Hidheni supën në katër tasa supë dhe shërbejeni bashkë me përbërësit e tjerë. Mos harroni pecetat për të ngrënë fetat e misrit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles