Qofte Scandi

Qofte Scandi

Përdoreni me zgjuarsi supën me kërpudha në këtë pjatë me qofte viçi të stilit skandinav me salcë kopër

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj perimesh
 • 12 qofte viçi
 • 1 qepë të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës të grira imët
 • 294 g supë me kërpudha të kondensuar
 • ½ x kopër paketë të vogël të prera përafërsisht
 • 2 lugë mustardë – Frengjisht, drithëra integrale ose çfarëdo që keni në dollap
 • pure patate dhe lakër të gatuar për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh me kapak. Ziejini qoftet për 3-4 minuta në zjarr mesatar, duke i kthyer shpesh në mënyrë që të skuqen të gjitha. Hiqeni nga tigani me një lugë të prerë dhe kulloni vajin e tepërt, duke rezervuar rreth 1 lugë gjelle.

 • HAPI 2

  Shtoni qepën dhe hudhrën në tigan dhe ziejini për 4-5 minuta duke i trazuar që të zbuten. Përzieni supën me gjysmë kanaçe uji. I kthejmë qoftet në tigan dhe i lëmë të vlojnë. Ulni zjarrin, mbulojeni dhe ziejini për 10-15 minuta të tjera derisa qoftet të jenë gatuar. Përzieni koprën, mustardën dhe disa erëza. Shërbejeni me pure patate dhe lakër.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles