Përdoruesit e marihuanës kanë nevojë për më shumë ER, kujdes spitalor

Vetem sepse marihuanë është e ligjshme për përdorim rekreativ ose mjekësor ku jetoni, nuk do të thotë domosdoshmërisht se është e sigurt. Në fakt, një studim sugjeron se njerëzit që përdorin kanabis mund të kenë më shumë gjasa të përjetojnë probleme serioze shëndetësore sesa individët që abstenojnë.

Disa individë mund të perceptojnë se kanabisi ka disa përfitime shëndetësore dhe përndryshe është beninj,” autori kryesor i studimit. Nicholas Vozoris, MDnjë respirolog dhe profesor i asociuar në Universitetin e Torontos, tha në a deklaratë.

“Kërkimi ynë thekson për ata që përdorin – ose konsiderojnë – kanabis, se kjo sjellje lidhet me ngjarje të rëndësishme negative shëndetësore,” tha Dr. Vozoris.

Tymi i kanabisit mund të irritojë mushkëritë dhe fytin, të shkaktojë inflamacion në rrugët e frymëmarrjes dhe të përkeqësojë çrregullimet kronike të frymëmarrjes. Instituti Kombëtar i SHBA për Abuzimin me Drogën (NIDA). Marihuana ka qenë gjithashtu e lidhur me ngarje të dëmtuar dhe një sërë çështjesh të tjera shëndetësore, duke përfshirë depresionin, ankthin, presionin e lartë të gjakut dhe sulmet në zemërsipas NIDA.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles